Fiszka baletowa - Pas de Deux

by - 14:12


Viktoria Tereshkina i Vladimir Shklyarov. Photo by Gene Schiavone.

Dzisiaj mam dla Was troszkę teorii. Temat szczegółnie dla tych, którzy pasjonują się tańcem od niedawna i głodni są wiedzy. :)

Przyjrzymy się dokładniej Pas de Deux - pewnie część z was, która ma mniejszą styczność z baletem w ogóle nie wie co to jest. Już wyjaśniam - z francuskiego Pas de Deux jest to krok dwojga, a więc jest to określona sekwencja wykonywana w duecie. Zwykle pojawia się w jakimś ważnym fabularnie momencie np. podczas ślubu (jak w Don Quixote), wyznania miłości, połączenia/rozłączenia kochanków itd. W tańcu klasycznym przebiega według pewnego schematu, który zaraz przedstawię.  Otóż struktura PDD wygląda z grubsza tak:

1. Entree wejście
2. Adagio wykonywane wspólnie
3. Męska wariacja
4. Damska wariacja
5. Coda wspólna

Czy zawsze to tak wygląda? Oczywiście, że nie, mówię teraz o balecie klasycznym, w tańcu współczesnym rzadko duety mają taką budowę, gdyż nowoczesne dzieła czasem w ogóle nie posiadają fabuły ani struktury. Nawet w klasycznych baletach ten schemat może się lekko zmieniać, jednak generalnie pozostaje on właśnie taki.

A więc para po wejściu przechodzi do Adagio (włoski termin muzyczny), które polega na wydłużaniu ruchów, prezentacji póz, długim trzymaniu nóg w powietrzu np. w a la seconde (do boku) lub arabesque (do tyłu) tancerka musi z każdej strony wyglądać pięknie, gdyż partner odkręca ją prezentując publiczności z każdej strony. Jest to prezentacja siły i elastyczności tancerki, partner głownie podtrzymuje ją i unosi. Muzyka sączy się wolno, przez ok. 4-8 minut, po czym następuje ukłon, mężczyzna odprowadza kobietę, a sam zostaje i wykonuje wariację.

Solo męskie, jest wymagające, ale bardzo efektowne. Tutaj tancerz prezentuje duże skoki, brawurowe piruety, tour en l'air (skoki z kilkoma obrotami w powietrzu),  etc. Męskie wariacje są bardzo popisowe i dynamiczne! Trwają ok 1-2 minuty.

W wariacji żeńskiej również znajdują się skoki i piruety, jednak, ponieważ dziewczyny mają  pointy, mam wrażenie, że praca stóp jest bardziej podkreślana. Popisowe wariacje żeńskie pełne są dynamicznej pracy nóg, wymagają niezwykłej sprawności technicznej, aby wyglądały pięknie. Solo tancerki trwa ok 1-2 minut i jest również bardzo wyczerpujące.

Po wariacjach następuje zwieńczenie czyli Coda. Jest to wielki finał, a więc tutaj znajdziemy już najbardziej efektowne i popisowe skoki, zwykle szpagatowe skoki po kole, bardzo szybkie obroty pique, 32 fouette, które nie zawsze są dokładnie w tej liczbie wykonywane - tj. kręci się np. podwójne fouette, czasem nawet potrójne. Codę zaczyna tancerz, następnie znika w kulisie lub wprowadza tancerkę, ona tańczy i na sam samiutki koniec jeszcze tańczą razem i wchodzą w finałową pozę.

Jakie są wasze ulubione pas de deux?

You May Also Like

0 komentarze

Tutu Mansion. Obsługiwane przez usługę Blogger.