Fiszka baletowa: Córka źle strzeżona

by - 23:32


źródło: Royal Opera House


Dzisiaj napiszę parę słów o naszej nowej produkcji, którą będziecie mogli zobaczyć już 28 kwietnia w teatrze IMKA.Córka źle strzeżona (la fille mal gardee)

Dla kogo: dla tych co lubią lekkie historie, pełne śmiesznych gagów, pantomimy, scenografii. "Lekkie, łatwe i przyjemne", dla całej rodziny.

Dla kogo nie: dla tych co szukają poważnej historii, katharsis i boją się ludzi przebranych za zwierzęta.

Prapremiera: Bordeaux 1 lipca 1789, Grand Théatre de Bordeaux
Wersje: córka jest jednym z najstarszych dzieł baletowych, była wielokrotnie modyfikowana na przestrzeni lat i dziś najpopularniejsze wersje to Alexandra Gorskiego wystawiona po raz pierwszy w 1903 w Teatrze Bolszoj do muzyki Ludwiga Hertla; oraz Frederika Ashtona stworzona na potrzeby The Royla Ballet w 1960 roku do muzyki Johna Lanchbery'ego.

Główne postaci:
Lise (tytułowa córka)
Colas (młodzieniec ze wsi)
Simone (matka Lise)
Alan (narzeczony Lise)

Krótkie libretto
Akcja całości rozgrywa się na wsi, publiczność wita wesoły taniec kurczaków. Niedługo poznajemy główną postać -  Lise jest córką zamożnej wdowy Simone, która planuje ją wydać za mąż za niezdarnego, lecz bogatego Alana. Jednak córka nie chce nawet o tym myśleć, gdyż woli Colasa, z którym wciąż spędza czas. Matka za wszelką cenę pragnie uchronić córkę od spotkań z ukochanym jednak na każdym kroku Lise i Colas potrafią ją przechytrzyć i praktycznie na jej oczach flirtują. Matka robi wszystko by przepędzić młodzieńca, jednak przyjaciółki i kurczaki zawsze pomagają zakochanym. Alan i ojciec zapraszają Simone na piknik mający uczcić tegoroczne zbiory. Wszyscy tańczą, bawią się i rozmawiają, tylko Alan zachowuje się jak zwykle dziwacznie i biega wszędzie z parasolką.  Nagle biesiadników zaskakuje burza, wszyscy uciekają w popłochu zbierając swoje rzeczy. Tylko Alan trzymający się kurczowo swojej cennej "przyjaciółki" - parasolki odlatuje porwany przez wiatr.

Lise i Simone wracają do domu, wieśniacy znoszą snopki i domagają się zapłaty. Simone ich odprawia i zostawia córkę w domu zamkniętą na klucz. Lise marzy o ukochanym i wyobraża ich dzieci. Nagle ku osłupieniu marzycielki, Colas wyskakuje ze snopków. Początkowo Lise się boczy, ale szybko mu wybacza i na dowód swej miłości młodzi zawiązują sobie nawzajem na szyi wstążki. Ponieważ zaraz ma się pojawić Alan i Simone aby podpisać kontrakt małżeński, Colas i Lise chowają się razem w szafie. Kiedy narzeczony i matka przychodzą i już mają podpisać kontrakt, Alan wpada na szafę, która otwiera się! Simone rozumie, że jej wysiłki były daremne, wygania Alana wraz z ojcem z domu i daje się udobruchać - w końcu błogosławi młodym, Lise i Colas wezmą ślub.Ciekawostki:
  • Inspiracją do stworzenia Córki był obraz Pierre-Antoine Baudouin'a Reprymenda, który możecie zobaczyć powyżej
  • Rolę matki gra zwykle mężczyzna
  • Córka w Royal Ballet jest tradycyjnie wystawiana w 2 aktach, jednak podczas trasy zostaje rozszerzona na 3 ze względu na skomplikowane zmiany scenografii . 
  • Ashton zabrał Lanchbery'ego do Lancashire gdzie oglądał występy stepowania, aby mógł znaleźć inspirację do napisania jego muzyki dla tańca trepów. 
  • Różowa wstążka Lise i Colasa musi być wykonana z bardzo dobrej jakości satyny i nie być śliska. 


Fragmenty:
 
Taniec trepów
Taniec ze wstążką

Jeśli chcielibyście zobaczyć Córkę w naszej wersji, serdecznie Was zapraszam już 28 kwietnia do teatru IMKA, link do wydarzenia znajdziecie poniżej :)

You May Also Like

0 komentarze

Tutu Mansion. Obsługiwane przez usługę Blogger.